Bizim Kırşehir Haber Sitesi

ELVİN BUĞRA ASLAN YURDU’NDA TEZHİP KURSU

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ELVİN BUĞRA ASLAN YURDU’NDA TEZHİP KURSU
230
03 Nisan 2022 - 0:43
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Geçtiğimiz aylarda Elvin Buğra Arslan Yurdu’nda açılan Tezhip Kursu, öğrencilerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Aynı zamanda yurt öğrencisi olan Tezhip Hocası Merve Seda Yavuz nezaretinde Mucur Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan kursa yaklaşık olarak 50’ye yakın katılım sağlanıyor.

 

MÜZEHHİBE YAVUZ: “ TEZHİP; SEVGİ, SABIR, ZEVK VE ZARAFETİN ORTAYA KONMASIDIR”

 

Elvin Buğra Aslan Yurdu’nda başta yer olmak üzere bir çok destek sağlandığına işaret eden Kurs Hocası Merve Seda Yavuz, “ Kursumuzun açılımı konusunda başta ilçe Kaymakamımız Faruk Erdem, Gençlik Spor İl Müdürümüz Numan Nafiz Şahin,Yurt Müdürümüz Tuncay Haskılıç tarafından büyük destek sağlandı. Yurdumuzda kalan öğrencilerimiz boş vakitlerinde bu kursumuz sayesinde sevgi, sabır, zevk ve zarafetlerini ortaya koymaya fırsat buluyorlar” dedi.

Tezhip Sanatının öğrenilmesinin uzun zaman aldığını ve Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen ender sanat dallarından bir tanesi olan olduğuna dikkat çeken Müzehhibe Merve Seda Yavuz, “ Gençlerimize tavsiyem, mutlaka sanat ile uğraşsınlar.  Sanat düşünebilen gerçeği görebilen, toplumu anlayabilen insanların işidir. Sadece duygudan ibaret değildir. Bir düzen, ahenk ve disiplindir. Öğrencilerimize gelenekten geleceğe bir köprü kurma çabasındayız” diye konuştu.

Tezhip’in  bir Türk Süsleme Sanatı olduğuna işaret eden Merve Seda Yavuz, “Altınla süslemektir. 18 ve 22 ayar ezilmiş altınla ve muhtelif renklerle kitap ve levha gibi yazma eserlerinin süslemesidir.  Altınla yapılan tezhibe ‘halkari’, tezhip yapan sanatçıya ise ‘müzehhip’,  tezhiplenmiş esere de ‘müzehhep’ adı verilir” şeklinde konuştu.

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.