Bizim Kırşehir Haber Sitesi

DT. MÜGE ŞEBNEM ŞAHİN, ÇOCUKLARDA DİŞ TRAVMALARI VE DİŞ ÇÜRÜKLERİ KONUSUNDA ANNE VE BABALARI UYARDI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DT. MÜGE ŞEBNEM ŞAHİN, ÇOCUKLARDA DİŞ TRAVMALARI VE DİŞ ÇÜRÜKLERİ KONUSUNDA ANNE VE BABALARI UYARDI
343
07 Haziran 2022 - 10:06
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kırşehir Şehit Polis Hayrettin Yılmaz Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Müge Şebnem Şahin, çocuklarda diş travmaları hakkında bilgi vererek anne ve babaları uyardı.

Çocuklarda diş travmaları, diş çürüklerinden sonra meydana gelen en önemli zararlar olarak tanımlandığına dikkat çeken Kırşehir Şehit Polis Hayrettin Yılmaz Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Müge Şebnem Şahin, “Bu travmalar, hem aile hem de çocuk için son derece üzücü ve zor durumlara yol açmaktadır” dedi.

Çocuklarda özellikle spor faaliyetleri veya düşme nedeniyle oluşan travmalar sonucunda ön dişler zarar gördüğüne işaret eden Kırşehir Şehit Polis Hayrettin Yılmaz Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Müge Şebnem Şahin, “ Düşme sonucunda ağız-diş ve yüz bölgesini ilgilendiren yaralanmalar oluşmaktadır. Özellikle 1-3 yaş arası çocuklar, yürümeyi yeni öğrendikleri için bu dönemde dengelerini sağlayamayıp sıklıkla düşmektedir. Yapılan araştırmalarda, 7-10 yaş arasındaki okul çağı dönemindeki çocuklarda travma sonucunda üst kesici dişlerin zarar görme olasılığının daha yüksek olduğu bilinmektedir.

“Sevgili Anne ve babalar, özellikle şiddetli yaralanmalar sonucunda sakin olmalı ve soğukkanlı davranmalısınız. Travma sonucunda çocuğun, dil, dudak ya da yanak bölgesi zarar gördü ise; etkilenen bölgeye soğuk kompres uygulandıktan sonra bu bölgenin şişmesi istanbul escort önlenebilir. Eğer çocuğunuzun dişi yerinden çıktıysa daimi diş olduğundan emin olun, süt dişi tekrar yerine yerleştirilmek için uğraşmayın. Yerinden çıkan dişi bir bardak soğuk süt içerisine koyularak en kısa sürede diş hekimine mümkünse bir pedodontiste (çocuk diş hekimi) başvurulması gerekmektedir” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.