Bizim Kırşehir Haber Sitesi

ALTAŞ: ” İNSAN ONURUNU VE HAKKINI KORUMAK, BÜTÜN ADALET HİZMETLERİNİN EN TEMEL AMACIDIR”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ALTAŞ: ” İNSAN ONURUNU VE HAKKINI KORUMAK, BÜTÜN ADALET HİZMETLERİNİN EN TEMEL AMACIDIR”
284
01 Eylül 2022 - 13:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hukuki Araştırmalar Derneği Kırşehir İl Temsilcisi Av. Bilgehan Altaş, 2022 yılı adli yıl açılışı nedeni ile bir basın açıklaması yaptı.

Devletin temel görevlerinden birisinin adil bir düzen yürütmek, denkleştirici adalet sistemini kusursuz işletmek olduğuna dikkat çeken Hukuki Araştırmalar Derneği Kırşehir İl Temsilcisi Av. Bilgehan Altaş, “Devletin temel görevlerinden biri adil bir düzen yürütmek, denkleştirici adalet sistemini kusursuz işletmektir” dedi.

İnsan onurunu ve hakkını korumak, bütün adalet hizmetlerinin en temel amacı olduğuna işaret eden Hukuki Araştırmalar Derneği Kırşehir İl Temsilcisi Av. Bilgehan Altaş yayınladığı mesajinda şu görüşlere yer verdi:

“Bu bağlamda adalet hizmeti sorumluluğu bağımsız mahkemeler eli ile yerine şişli escort getirilir.

“Yargı bağımsızlığı anayasal bir ilke olarak da tanımlanmıştır.

“Anayasamızın 138. Maddesinde, “Hakimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler” denilerek hakimlerin bağımsızlığı ilkesi kabul edilmiş ve böylece, yasama yetkisinin, hakimlerin bağımsızlığına aykırı biçimde kullanılması önlenerek, hakimlerin bağımsızlığı yasa koyucuya karşı da korunmuştur.

“Bununla beraber hâkim yargılama yaparken, “egemen” değildir. Yasa koyucunun ortaya koyduğu kriterler ve referansları kullanarak, yine yasa koyucunun belirlediği usullere riayet ederek, yasa ve anayasa çerçevesinde bir karara ulaşır.

“Mahkemeler, yasaların çizdiği sınırlar içinde fakat tam anlamı ile bağımsız karar alırlar.

“Hukuk devleti ilkesinin gereği de budur.

“Hâkimin önündeki somut uyuşmazlıkla ilgili yargılama sürecinde, hüküm aşamasında devlet organlarından, yasama ve yürütme erklerinden, gelebilecek olan herhangi bir baskıya, etkiye maruz kalmadan karar verebilmesi gerektiği gibi, tüm siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, kamuoyu ve kitle iletişim araçlarından da bağımsız karar verebilmesi gereklidir.

“Bu bağımsızlık zedelenmeye çalışıldığı, dört bir yandan yetkili hakim yerine karar verilmeye çalışıldığı durumda hukuk devleti idealinden uzaklaşılır.

“Yeni adli yılda, hak ve hürriyetlerin teminatı olan hukuk devleti ilkesini daha da güçlendirmek adına öncelik yargı bağımsızlığına saygı duymaktır. Yargı bağımsızlığına saygı duyulduğu oranda hukuk devleti ilkesi güçlenecektir.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.