Bizim Kırşehir Haber Sitesi

AHİ PİLAVI YARIŞMASI DÜZENLENECEK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AHİ PİLAVI YARIŞMASI DÜZENLENECEK
91
25 Ağustos 2023 - 18:25
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Şehrimizde Ahi Pilavı Yarışması düzenlenecek. Yarışmada birinciye tam altın, ikinciye yarım altın, üçüncüye çeyrek altın ödül verileceği bildirdi.

Her yıl Ahilik Haftası boyunca etkinliklere katılan misafirlere KESOB yükümlülüğünde ikram edilen Ahi Pilavının lezzetini artırmak, yöresel damak tadını yansıtır biçimde kente özgü bir marka haline getirilmesi amacıyla yarışma planlandığı açıklandı.

Yarışmada birinci olan Ahi Pilavının Ahilik Haftası’nda etkinliklere katılan misafirlere ikram edileceği öğrenilirken, konuyla ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Yarışmaya Kırşehir il sınırları içerisinde yaşayan ve hali hazırda herhangi bir lokanta veya yemek imalat işletmesinde usta olarak çalışan aşçılarımız ile yine bu işletmelerde geçmişte en az iki yıl usta aşçı olarak çalışmış vatandaşlarımız katılabilecektir. Yarışmaya hazırlanacak pilavın ana malzemeleri bulgur ve et olacak, yarışmacılar ilimizin kültürel ve tarımsal yapısını da dikkate alarak hazırlanacak pilava farklı lezzetler katmak amacıyla istedikleri malzemeleri ilave edebileceklerdir. 8 Eylül’e kadar Kırşehir Ticaret İl Müdürlüğüne ve KESOB’a şahsen başvuru yapılırken, yarışmacılar hazırlamış oldukları yemeği sunuma hazır halde 11.09.2023 Pazartesi saat 11.00’de KESOB yarışma salonuna getirmiş olacaklardır. Ödül töreni, Ahilik Haftası içerisinde gerçekleştirilecektir. Ahi pilavı yarışmasında birinciye tam altın, ikinciye yarım altın, üçüncüye çeyrek altın ödül verilecektir.

“Yarışmaya Kırşehir il sınırları içerisinde yaşayan ve hali hazırda herhangi bir lokanta veya yemek imalat işletmesinde usta olarak çalışan aşçılarımız ile yine bu işletmelerde geçmişte en az iki yıl usta aşçı olarak çalışmış vatandaşlarımız katılabilecektir.

“Yarışmaya hazırlanacak pilavın ana malzemeleri bulgur ve et olacak, yarışmacılar ilimizin kültürel ve tarımsal yapısını da dikkate alarak hazırlanacak pilava farklı lezzetler katmak amacıyla istedikleri malzemeleri ilave edebileceklerdir. Yemek yarışmacılar tarafından sunuma hazır hale getirildikten sonra görevliler tarafından numaralandırılacaktır.

“Yarışmacılar jürinin değerlendirme yapması aşamasında alandan ayrılmış olacaklardır. Yarışmaya katılan yemekler 7 (yedi) porsiyon biçiminde sunuma hazırlanacaktır. Yarışma takvimine ve kurallarına uymayan yarışmacıların ürünleri değerlendirmeye alınmayacaktır. Yarışmaya katılım ücretsizdir. Yarışmayı kazanan usta aşçıya ücreti mukabilinde Ahilik Haftasındaki ikram edilecek pilavın yaptırılması hedeflenmektedir.

“ Değerlendirme yarışmayı düzenleyen kurumların belirleyeceği Jüri Üyeleri tarafından yapılacaktır. Jürinin kararları kesindir ve dava edilemez. Jüri Üyelerinin tamamı her yarışmacı için ayrı ayrı değerlendirme yapacak. Jüri tarafından yapılacak puanlamaya göre en yüksek puanı alandan en az puanı alana kadar sıralama yapılacaktır.
“ Puanlamada eşitlik olması durumunda ayrıca bir uygulama ve sözlü değerlendirme yapılabilecektir. Yemeğin lezzeti, sunumu ve görünüşü, rengi, kıvamı ve sürdürülebilirliği olmak üzere toplam 100 (yüz) puan üzerinden değerlendirme yapılacaktır. Yarışmanın sonucu yarışmanın yapıldığı aynı gün ve saatte ilan edilecektir”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.